Žáci vyzkoušeli invalidní vozík a potkali se s handicapy. Týden inkluze je velký přínos

Základní škola TGM Milovice má za sebou Týden inkluze. V rámci toho žáci devátých tříd navštívili milovický Domov Mladá.

Týden inkluze má ve škole silnou tradici. „Trochu nám to naboural covid, ale teď zase pokračujeme“, uvedla ředitelka školy Lada Flachsová. V každém ročníku mají děti inkluzi z trochu jiného úhlu pohledu podle stáří žáků. Deváťáci jsou ale nejstarší, a tak šli do Domova Mladá, v němž žijí lidé s mentálními i fyzickými handicapy.

Žáci se mohli dozvědět co práce v takto specializovaném zařízení obnáší. Vyzkoušeli si výtvarnou nebo keramickou dílnu, ale také speciální hmatový chodníček, kdy si nejprve osahali kostku, na níž byl nějaký tvar a ten poté měli na hmatovém chodníčku odhalit poslepu pomocí chodidel, přitom každého vedl někdo ze spolužáků tak, aby si „nevidomý“ neublížil.

Asi nejsilnější zážitek měli deváťáci při zkoušení vozíčků. Mohli se buď vzájemně vozit a projet si slalom, nebo jeli „každý za sebe“. Někteří v této disciplíně prokázali velkou zdatnost. Silným zážitkem bylo samozřejmě také setkání s klienty. „Následně plánujeme návštěvu u nás ve škole – jak ve školní družině, tak dopoledne ve škole,“ upozorňuje paní ředitelka.

Kromě toho na děti čekalo i pracoviště, na němž si s jednou z místních zaměstnankyň vyzkoušely jaké to je, když je zapotřebí zvednout imobilního klienta pomocí speciálního přístroje.

V průběhu akce došlo na spoustu dotazů směrem k zaměstnancům Domova Mladá a vypadalo to, že žáci odcházeli značně obohaceni nejen o cenné informace, ale především o vlastní zkušenosti. Ostatně dámy, které je provázely žákům kladly na srdce, že na sebe musí dávat pozor, protože stačí jeden úraz – velká rána do hlavy a v domově může skončit kdokoli z nás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *