Studijní programy ERASMUS podporované Evropskou unií nejsou určené pouze studentům. Program ERASMUS+ je zaměřen na vzdělávání dospělých a v rámci tohoto programu mohou na studijní cesty vyrazit i zaměstnanci vzdělávacích institucí. Když jsme se o této možnosti dozvěděli, neváhali jsme a do programu se přihlásili. Náš projekt byl v roce 2022 podpořen a my jsme mohli začít připravovat studijní pobyty a hledat zahraniční partnery.
Vzhledem k tomu, že se jednalo o naši první zkušenost, hledali jsme partnery mezi slovenskými a polskými knihovnami, které mají bohaté zkušenosti s pořádáním vzdělávacích akcí pro dospělé a seniory. Náš program byl mimo jiné zaměřen na získání zkušeností s národnostními menšinami, uprchlíky a s jejich integrací, proto jsme se snažili prioritně hledat partnery z východní oblasti Polska a Slovenska, kde v nedávné době prošla mohutná vlna uprchlíků z Ukrajiny.
Střelba ve škole je aktuální hrozba. V Milovicích jsou ale připravena
V rámci našeho programu jsme měli možnost vyjet na studijní pobyt hned 3x. Naší první partnerskou knihovnou se stala Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie v Polsku, kde jsme formou stínování měli možnost během 5ti dnů vidět 11 vzdělávacích programů pro veřejnost a podrobně si prohlédnout nejen hlavní budovu knihovny, ale i prostory dalších 10 poboček. Knihovna v Řešově je velmi aktivní institucí, která pořádá ročně okolo 1600 vzdělávacích akcí pro veřejnost. A nabídka je opravdu pestrá. Zahrnuje kurzy, semináře, přednášky, vernisáže, výstavy, outdoorové akce, besedy atd.
Druhou partnerskou institucí se stala Mestská knižnice v Bratislave, kam na podzim 2023 vyrazily naše 3 kolegyně. Tato knihovna je opět špičkovou institucí, která se věnuje vzdělávání dospělých. Svoji pozornost také zaměřuje na práci s handicapovanými občany. I v Bratislavě kolegyně strávily 5 dní s plně nabitým programem. Měly možnost se účastnit čtenářských klubů, jazykových kurzů, kurzu trénování paměti, vzdělávacího programu pro nevidomé a slabozraké atd.
Naposledy na Slovensku
Poslední studijní pobyt jsme strávili v Hornozemplinské knižnici vo Vranove nad Topĺou na Slovensku nedaleko hranic s Ukrajinou. Tato knihovna opět patří mezi nejaktivnější knihovny na Slovensku, takže 2 kolegyně, které do Vranova na 3 dny vyrazily, se měly možnost opět účastnit řady inspirativních programů pro veřejnost. Hornozemplínská knihovna pořádá ročně okolo 500 vzdělávacích akcí a nováčkem není ani v programu ERASMUS+. Kolegové z Vranova sami absolvovali několik studijních výjezdů do zahraničních knihoven a bylo moc fajn vzájemně se podělit o získané zkušenosti.
Příměstský tábor Domova Mladá vyšel na výbornou
Ve všech knihovnách měly naše knihovnice nejen možnost účasti na vzdělávacích akcích, ale bylo jim umožněno setkat se s účastníky akcí, s lektory i s vedením knihovny (ve všech případech i s řediteli knihoven). Společně tak mohli prodiskutovat nejen zaměření a dramaturgický plán vzdělávacích akcí, ale i formu přípravy, propagace i následného hodnocení připravovaných programů pro veřejnost.
I přes naše počáteční obavy byly všechny studijní výjezdy velmi inspirativní a všechny kolegyně, které program absolvovaly, přijely velmi nadšené. Kromě cenných pracovních zkušeností totiž získaly řadu nových přátel, se kterými jsou stále v kontaktu. Zároveň si i ověřily, že se studijních výjezdů není třeba obávat, že kolegové knihovníci jsou i za hranicemi velmi vstřícní a milí a že získané zkušenosti jsou zcela jedinečné.