Ředitel ZŠ Otevřeno Marek Fajfr: V tom kdo jsem a jak učím mne zásadně ovlivnil skauting

Marek Fajfr je ředitelem Základní školy Otevřeno, kterou najdeme ve středočeských Benátkách nad Jizerou. Inovativní soukromá škola není jeho první působiště. Učil v běžných státních školách, a tak má srovnání obou “táborů”.

Po studiích na Karlově univerzitě Marek Fajfr učil dvanáct let na státním víceletém gymnáziu v Praze. “Během covidu jsem tohle teplé místečko opustil a vrhl se do dobrodružné výzvy: dva roky jsem byl průvodcem ve velice inovativní soukromé střední škole,” popisuje ředitel Základní školy Otevřeno Marek Fajfr, který má v současné době patnáct let pedagogické praxe.

“To sice zní jako dlouhá doba, ale uvědomuji si, že spíše než tyhle pracovní zkušenosti mě mnohem víc v tom, kdo jsem a jak učím, ovlivnil skauting. Skautoval jsem od druhé třídy, později vedl družinu a krátce oddíl, jezdil jsem na výpravy a tábory. Měl jsem štěstí na fantastického vedoucího, který mě (společně se svou manželkou, učitelkou výtvarné výchovy v tamní ZUŠ) prakticky naučil to, co by mi žádná pedagogická fakulta nedala: že zvládnu (tedy, že všechny děti zvládnou) opravdu velké a náročné věci, když se jim dá důvěra, odpovědnost a permanentní laskavá podpora,” zmiňuje ředitel.

Se zkušeností ze státní školy by si na roli ředitele nikdy netroufnul a přiznává, že by pravděpodobně do konce života učil. Za svoji současnou pozici vděčí, podle vlastních slov, obrovskému štěstí na setkání. “Právě ty dva roky v inovativním prostředí střední školy jsem na vlastní oči viděl smysluplné, lidské a zároveň profesionální řízení školy. To se teď snažím napodobovat ve svém vlastním ředitelování,” vzpomíná Marek Fajfr.

Otevřeno je velmi zajímavá škola, která se snaží přistupovat k žákům tak, aby jim vytvářela co nejbezpečnější prostřed a chodili tam rádi. 

Motta školy:

Učíme se společně.

Dopřáváme si na učení dost času.

Všechno má své hranice.

Více na: https://www.zsotevreno.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *