Setkání s Klárou Smolíkovou proběhlo na půdě nově zrekonstruované radnice v Lysé

V úterý 11. října se v nově zrekonstruované zasedací místnosti Městského úřadu Lysá nad Labem (na půdě staré radnice) odehrála pracovní skupina pro čtenářskou gramotnost. Její osazenstvo si přálo přednášku spisovatelky a lektorky Kláry Smolíkové. Odbornici jsme tedy pozvali a udělali jsme dobře.

S členy Pracovní skupiny pro čtenářskou gramotnost jsme probrali novinky a podrobnosti dalšího směřování skupiny. Potom už se mohlo rozjet školení.

Klára Smolíková během čtyř hodin představila pracovní listy a jak s nimi nakládat.

Její přednáška měla celkem zábavnou formu a mluvila také hodně z praxe, protože sama chodí také mezi děti a pracuje s nimi. Pedagogové s sebou měli nůžky, pastelky, lepidla a fixy, aby si své pracovní listy mohli přímo na místě spolu s Klárou tvořit.

Mezi účastníky převládalo nadšení. Někteří z nich už dříve různé přednášky Kláry Smolíkové absolvovali a věděli do čeho jdou. Určitě by uvítali, kdybychom podobnou akci mohli opět někdy realizovat. Zatím to vypadá, že bychom příště mohli odbornici objednat na komix.

Reflexe pedagogů a knihovníků:

„Akce s paní Smolíkovou se mi moc líbila a byla velmi inspirativní pro moji práci knihovnice.“
-Silvice Čiháková, Městská knihovna Milovice

„Workshop s Klárou Smolíkovou „Tvorba pracovních listů – pro tvořivé učitele, knihovníky, lektory a edukátory“ byl velmi přínosný.

V průběhu akce se střídaly teorie a praxe, dozvěděli jsme se, co to jsou pracovní listy, proč jsou k lektorování tak důležité, získali jsme databanku již připravených pracovních listů a také jsme si zkusili několik pracovních listů připravit s ohledem na věkovou strukturu posluchačů.

Poznatky z workshopu využiji k přípravě edukačních materiálů na besedy pro žáky ze škol i školek. 

Děkujeme za zprostředkování.“

-Veronika Brynychová, vedoucí Městské knihovny Milovice

„Paní Smolíková je odbornice na svém místě, seminář vedla tak, aby nám její materiály a knihy byly co nejvíce užitečné v praxi. Ukázala nám, jak vytvářet pracovní listy. Představila svoje pracovní listy a jak je možné je použít ve výuce. Po dlouhé době to byla akce, která opravdu měla význam.“

– Romana Bäumeltová, ZŠ JAK Lysá

„Děkuji za možnost se zúčastnit setkání s paní Smolíkovou. Je to inspirativní a úžasná autorka, jsem rád, že jsem na školení byl.

Pokud bych měl dát nějakou konstruktivní zpětnou vazbu, osobně by mi bylo milejší soustředit se s ostatními učiteli více na pracovní listy samotné (chyběla mi např. úvaha nad cíli, k čemu všemu může PL sloužit a proč se do tvorby PL tedy pouštět a s jakým cílem jej užívat) než na jednotlivé (byť velice zajímavé) knihy autorky. Většinou šlo vlastně o takový marketing.“

-Marek Fajfr, ZŠ Otevřeno, Benátky nad Jizerou, ředitel

„Paní Klára Smolíková je záruka kvality i zábavy. S pravděpodobností, která se blíží k jistotě, vím, že její nápady využijeme v knihovně při dětských i školních akcích. Bylo to krásné odpoledne.“

-Štěpánka Zrcková, Městská knihovna Lysá nad Labem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *