Psi se socializují ve věznici. Jedna z fenek navštívila tábor

Předposlední prázdninový týden se v Městské knihovně Milovice nesl ve znamení výtvarného příměstského tábora. Paní knihovnice během něho „zapojily do hry“ také moderní technologie a ve středu proběhlo i čtení pejskům, které knihovna pořádá společně s Otevřenou věznicí Jiřice.

Středeční program běžel v malém sále milovického kulturního domu v ulici 5. května. Přicházím na devátou hodinu a na místě už jsou přítomni zaměstnanci Věznice i s fenkou Chutney. Jen se stihneme rychle pozdravit v chodbě a už se jde za dětmi.

Chutney je přibližně roční fenka labradora a na své budoucí poslání, bude asistenčním psem, se už viditelně těší. Miluje totiž lidi a evidentně i děti, nebojí se jich, naopak, ráda by se se všemi pomazlila.

Chutney byla přátelská

Zaměstnanci věznice mají připravené piškotky, které jí děti mohou dát, když si třeba na povel sedne, či lehne, nebo dokonce „dá pac“. Děti z tábora jsou většinou odvážné a evidentně přátelského psa se ani trochu nebojí. Chodí si Chutney hladit a odměňují ji za zmíněné správně provedené povely.  Ta jim to vrací, chodí za nimi, nebo si lehá na záda, aby jí podrbali bříško. Zaměstnanci jiřické věznice jim mezitím vyprávějí, proč je Chutney u nich a jak to s výcvikem takového pejska chodí.

Když se všechny děti s fenkou seznámily, tak mohlo začít to slibované čtení. Ten, kdo chce usedá na připravenou židli a čte. Chutney poslouchá, ale ne vždycky dává pozor tak, jak by bylo dobré, je totiž trochu rozdováděná. Nakonec se ale zaposlouchá nejen psí slečna, ale hlavně všichni táborníci. A aby se paní knihovnice přesvědčily, že poslouchaly dobře, tak se jich záhy ptají, o čempak ten příběh vlastně byl. A děti odpovídají a odpovídají správně.

Zvířátka z bambulí

Zaměstnanci věznice i Chutney se pomalu loučí, a všichni účastníci tábora se mohou vrátit ke své původní aktivitě. Dneska vyrábí bambule, z nichž později pomocí tavné pistole vytvoří zvířátka, ideálně, tematicky, pejsky. Ne každý se však pustil právě do psa. Jedna z přítomných holčiček například začala tvořit pandu, což se jasně poznalo podle signifikantních černých fleků kolem očí.

Během tábora si děti vyzkoušely i moderní technologie, například tiskly na 3D tiskárně, vytvářely dílka pomocí 3D pera, nebo do aktivit zapojilo takzvané OzoBoty. Robotické pomůcky měla knihovna vypůjčené prostřednictvím Místního akčního plánu (MAP) Lysá nad Labem od Dolního Pojizeří z ú.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *