Litolská škola má bohatou historii. Nahlédněte do ní
ZŠ TGM v Litoli nabízí pouze první stupeň vzdělání, mohou sem tedy chodit děti od první do páté třídy.
Škola byla v Litoli zřízena v roce 1920, rozhodla o tom tehdejší Okresní rada školní v Mladé Boleslavi Původně šlo o Obecní dvoutřídní školu v Litoli. Slavnostně byla otevřena 14. prosince 1921. Na tehdejší poměry byla škola velmi moderní a disponovala vlastní tělocvičnou, zároveň se jednalo o jednu z prvních škol samostatného Československa. Řídícím učitelem byl jmenován Alois Buček.
Historie litolského školství je ale o něco delší. Už v první polovině 19. století se tady vyučovalo. Podle kroniky to měl na starost tkadlec Jandousek evangelik, děti však učil pouze v zimě.
Název
Svůj název škola nese po prvním československém prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi. Souhlas k tomu vydal on sám roku 1922. Výuka zde „šlapala“ až do poloviny 70. let, kdy se do budovy nastěhovala spádová zvláštní škola. Děti odtud pak musely docházet do Lysé.
Znovuotevření
Základní škola se zde znovuotevírá až 1. září 1991 pod taktovkou ředitele Petra Elišky.
MOTTO: Poznej sám sebe
Jednoduše řečeno, aby si uměli v životě poradit, hledali a žili svoje vlastní životy. Šli vlastní cestou, nikoliv cestou připravenou jejich rodiči či společností.
Navštěvuje ji okolo stovky dětí převážně z Litole. Každý ročník má samostatnou třídu. Po pátém ročníku přechází žáci do spádové ZŠ B. Hrozného nebo jiné ZŠ podle volby, někteří žáci se studijními předpoklady také na okolní víceletá gymnázia.
Litol
Místní část Lysé nad Labem Litol má také svou vlastní historii. Prapůvodně to byla malá rybářská osada u Labe. První písemnou zmínka o obci pochází z roku 1293. Býval zde cukrovar, na jehož místě dneska najdeme překladiště automobilů. Najdeme zde slavnou kubistickou Biniasovu vilu, která je dnes ve zuboženém stavu. K Lysé byla Litol připojena roku 1950. Lysou a Litol dnes spojuje most přes železnici, nebo podchod na nádraží.