Učitel, ilustrační obrázek/ Zdroj: Pixabay.com

Odehrály se všechny návštěvy i první akce. MAP v ORP Lysá nad Labem funguje od léta

Už od léta funguje Místní akční plán v obci s rozšířenou působností (ORP) Lysá nad Labem. Za těch pár měsíců se podařila celá řada aktivit. Byť některé z nich musely být kvůli covidové situaci on-line.

Protože lyský MAP začíná úplně od nuly, bylo nejprve nutné obejít všechny školy a školky, které do ORP patří. To ani zdaleka nejsou instituce pouze v Lysé nad Labem, ale také v Milovicích, v Benátkách nad Jizerou a v přilehlých obcích.

Kolečko po školách a školkách začalo v září. Tedy v jednom z nejnáročnějších měsíců školního roku. Ne všichni na návštěvu zaměstnanců Místního akčního plánu v ORP Lysá měli čas a tak trvalo skoro až do konce listopadu, než se podařilo navštívit každého.

Potřeby škol

Tyto návštěvy bylo nutné udělat proto, aby se zaměstnanci MAPky seznámili s řediteli či zástupce škol a aby zmapovali, jaké jsou jejich opravdové potřeby. Ukázalo se, že školy a školky v ORP jsou na tom velmi různě. To se týká například počítačové gramotnosti, na níž se váže přechod k novému vzdělávacímu plánu v ICT, ale také používání BeeBotů, ozobotů a dalších robotů.

Zatímco některé školy, jsou v používání moderních technologií na velmi vysoké úrovni, v jiných jsou velmi zastaralé počítačové učebny, případně takové učebny v podstatě chybí. Školy by byly rády za školení v této oblasti i kdyby jim někdo s vybavením pomohl. Ty, které jsou v lepší situaci bývají často ochotné sdílet své pedagogy k ukázkové hodině, případně k besedě pro ostatní.

Ředitelé často zmiňovali, že by školení v ICT potřebovali také pedagogové. Učitele dále nezřídka trápí vyhoření, ztráta motivace a v některých školách jejich zástupci zmiňovali potřebu vylepšení komunikace učitel – rodič.

Instituce by potřebovaly také logopeda a právníka specializovaného na školskou problematiku, uvítaly by však i seznam takových odborníků. Školy a školky by se rády navštívily mezi sebou.

Komunikace se zřizovatelem

Komunikace se zřizovatelem není vždycky úplně ideální. Je to město od města, obec od obce, ale i instituce od instituce. Velmi velký problém v ORP Lysá nad Labem je také vaření. Školy a školky si ve většině případech nevaří, ale vozí jim obědy – případně snídaně/svačiny specializovaná firma.

Uskutečněné akce

Během listopadu a prosince se MAPce podařilo realizovat několik akcí. Proběhla beseda pro asistenty pedagoga mateřských škol, další pro asistenty ze základek (obě pod vedením logopedky a speciální pedagožky Martiny Večeřové), dále se odehrál seminář pro učitele českého jazyka se spisovatelkou Klárou Smolíkovou.

Devátého listopadu se sešel Řídicí výbor aby odsouhlasil všechny důležité materiály a na přelomu listopadu a září následovaly také Pracovní skupiny: pro matematickou a  čtenářskou gramotnost, pro rovné příležitosti a finanční. Po novém roce by se měly sejít ředitelky mateřin, ředitelé a zástupci základek a v plánu jsou také další akce, které mají za úkol podpořit pedagogy a asistenty v jejich náročné práci. V rámci Pracovních skupin začíná plánování dalších aktivit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *